Indicators on Badanie oct You Should Know

Przekrój przez centralną część siatkówki – obraz charakterystyczny dla torbielowatego obrzęku plamki żółtej. W środku widać plamkę żółtą, patologicznie zasłoniętą przez torbiele Koherencyjna tomografia optyczna[a], optyczna tomografia koherencyjna[b], OCT (od ang. optical coherence tomography) – tomografia optyczna z użyciem światła częściowo spójnego (koherentnego), będąca techniką interferometryczną z zastosowaniem głównie światła o długości fali bliskiej falom podczerwonym.

W trakcie badania pacjent siedzi naprzeciwko aparatu diagnostycznego, opierając głowę na specjalnej podpórce, i pozostaje nieruchomy, co pozwala specjalistom obserwować i rejestrować przekrój wybranych elementów dna oka. Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, jest całkowicie bezkontaktowe, bezinwazyjne i bezbolesne.

Koherencyjna tomografia optyczna jest metodą diagnostyczną pozwalającą na otrzymywanie podpowierzchniowych obrazów materiałów pół- i nieprzezroczystych (nieprzepuszczających światła) w bardzo dobrej rozdzielczości, zbliżonej nawet do rozdzielczości mikroskopu o niskiej mocy optycznej. Jest ona używana do uzyskiwania obrazów biologicznych tkanek i ich przekrojów.

Wykorzystywane jest również u osób zmagających się z centralną retinopatią surowiczą oraz u osób przygotowywanych do laserowej korekcji wzroku. Pozwala również monitorować stan po wykonanym zabiegu.

Badanie OCT jest obecnie jednym z najbardziej precyzyjnych rozwiązań, dzięki którym okulista jest w stanie zdiagnozować stan oczu. Ta nowoczesna metoda jest w stanie uchronić Cię przed wieloma groźnymi chorobami narządu wzroku, a nawet w konsekwencji doprowadzić do tego, że posiadana przez Ciebie wada wzroku się zmniejszy. Dowiedz się, co to jest badanie OCT i co dokładnie wykrywa.

Ten niewielki fragment powierzchni siatkówki jest bardzo istotny, ponieważ to właśnie jemu człowiek zawdzięcza ostrość widzenia i rozróżnianie kolorów.

Jak przebiega cała procedura? Pacjent siada przed aparaturą i opiera głowę na specjalnej podpórce. Następnie oko jest skanowane przez tomograf, a specjalista przeprowadzający badanie wydaje badanej osobie różne polecenia dotyczące tego, pod jakim kątem ma ona patrzeć. 

Podczas badania wykorzystywana jest koherentna wiązka światła, powodująca zwiększenie rozdzielczości obrazu. Fenomen tej metody polega na tym, że jest ona niezwykle precyzyjna, ale do tego też całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Zatem nie ma też konieczności stosowania angiografii, gdzie trzeba podać pacjentowi dożylnie kontrast.

Jest przydatne m.in. w diagnostyce chorób siatkówki. Do przeprowadzenia tego specjalistycznego badania służy tomograf siatkówkowy. Jakie zmiany w obrębie dna oka pozwala wykryć OCT gałki ocznej? Jak się przygotować do badania?

Niestety wolne rodniki mają niekorzystny wpływ na oczy. Zwyrodnienie plamki może rozwinąć się z formy początkowej do zaawansowanej w ciągu od kilku tygodni do kilku lat. Mimo że istnieją już całkiem skuteczne metody leczenia, click here AMD w dalszym ciągu może spowodować znaczną utratę wzroku, pogarszając tym samym komfort życia chorego.

Poprzez skanowanie lustra w wiązce referencyjnej można otrzymać charakterystykę odbijania światła przez próbkę. Części próbki odbijające dużo światła będą interferować bardziej niż te odbijające go mniej. Światło znajdujące się poza długością koherencji nie będzie interferować. Ta charakterystyka odbijania, tak zwany skan A, zawiera informacje o przestrzennych wymiarach i położeniu struktur obiektu badanego. Tomogram przekrojowy (skan B) można uzyskać przez połączenie szeregu skanów A.

Choć badanie OCT oka jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, lekarze porównują jego precyzyjność do mikroskopowej analizy pobranego operacyjnie wycinka tkanki.

Właściwością niskokoherentnej interferometrii jest obecność interferencji (np. w postaci czarnych i białych pierścieni) jedynie pod warunkiem niskiej różnicy przebytych dróg (w obszarze długości koherencji źródła światła).

Badanie OCT powinno być wykonywane u pacjentów z cukrzycą, aby zapobiegać utracie wzroku, która może być wynikiem zmian cukrzycowych w oku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *